Hiszpania

Hiszpania zwana jest krajem kontrastów, o złożonym charakterze stworzonym w dużej mierze przez środowisko, historię oraz ludzi. Jej niezwykłe krajobrazy są w stanie poruszyć każdego. Nasze pierwsze skojarzenia z tym krajem to zazwyczaj piękna pogoda, złociste plaże i palmy znane z pocztówek, ognisty temperament, taniec flamenco, walki byków, romantycznie usposobiony Don Kichot, setki zachwycających zabytków i nocne szaleństwa z tequilą. A jakie jest prawdziwe oblicze Hiszpanii? O tym trzeba przekonać się samemu!
 
WYCIECZKI DO FASCYNUJĄCEJ KATALONII
Na czas urlopowy idealnym miejscem jest Katalonia. Jej stolica, Barcelona, znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od plaż Dzikiego Wybrzeża: Costa del Maresme i Costa Brava. Błękitne fale uderzające o ich brzegi tworzą pełnowymiarowy śródziemnomorski klimat. Właśnie tam można w pełni cieszyć się morzem i słońcem. Wieczorami zewsząd dochodzą dźwięki muzyki, ludzie tłoczą się w tapas barach lub dyskotekach przyciągających ich kolorowymi światłami i jaskrawymi neonami. Jednak tradycjonaliści też znajdą coś dla siebie w Katalonii, nie brak tam bowiem występów bogatych w rodzime tańce oraz gitarowe rytmy. Kiedy już obudzicie w sobie hiszpańską duszę, zabierzemy Was w trasę po tym wspaniałym kraju, tak abyście również i Wy mogli go w pełni pokochać… Zapraszamy!
 
IDEALNE MIEJSCE NA NIEZAPOMNIANE WCZASY
Spośród trzech półwyspów południowej Europy Półwysep Iberyjski (Pirenejski) odznacza się największą zwartością, masywnością i słabym urzeźbieniem brzegów. Półwysep ten wschodnim wybrzeżem zwrócony jest w stronę Morza Śródziemnego, północnym i zachodnim w stronę Atlantyku, zaś na południu jest oddzielony od Afryki Cieśniną Gibraltarską (14 km).Na północnym-wschodzie potężna górska bariera Pirenejów oddziela go od pozostałej części Europy, jak gdyby uzupełniając jego otocznie granicami naturalnymi. Półwysep składa się z czterech podstawowych jednostek morfostrukturalnych: Mesety, jej górskich obrzeży, peryferyjnych łańcuchów górskich typu alpejskiego oraz nizin. Rzeki hiszpańskie odznaczają się silnymi spadkami, licznymi wodospadami i zwężeniami (głębokie jary). W większości należą do zlewiska Atlantyku. Najdłuższe z nich to: Tag - 1008 km (w granicach Hiszpanii 735 km), Ebro, Gwadalkiwir, Gwadiana, Duero. Wielkość Półwyspu Iberyjskiego i jego ukształtowanie przyczyniły się do dużego zróżnicowania warunków klimatycznych. Część północno-zachodnią i północną cechuje klimat umiarkowanie wilgotny, na Mesecie Północnej - klimat umiarkowanie kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej - z latami gorącymi. Andaluzja ma klimat ciepły i półsuchy, a południowe wybrzeże śródziemnomorskie i środkowa część kotliny Ebro - klimat suchy. Hiszpania odznacza się wysokimi średnimi temperaturami powietrza. Najwyższe średnie temperatury roczne, przekraczające 18st.C notują stacje Andaluzji i na śródziemnomorskim wybrzeżu południowym (Murcja, Alicante), natomiast najniższe, poniżej 11st.C, na wysoko wzniesionych terenach Starej Kastylii. Na Półwyspie Iberyjskim tereny leśne stanowią zaledwie 14% powierzchni kraju. Na tereni Hiszpanii znajduje się 10 parków narodowych, w tym cztery na Wyspach Kanaryjskich.
 
LOKALIZACJE WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NAMI HOTELI
Costa Brava i Costa del Maresme:
Costa Brava oznacza po polsku „Dzikie Wybrzeże”. Uważano ją kiedyś za najpiękniejszy zakątek wybrzeża Hiszpanii, z linią brzegową sięgającą 200 km. Wyjątkowy charakter i piękno tego miejsca tworzą w dużej mierze zatoczki i wysokie brzegi skalne – to właśnie dzięki nim również uzyskała swoją nazwę. Ciepło południowych promieni słonecznych pada na zachwycające błękitne morze, rozlewające się wokół wysokich urwisk skalnych, spokojnych zatoczek i piaszczystych plaż, nad którymi rozpościera się szeroka gama w pełni współczesnych ośrodków wypoczynkowych, wyposażonych w jachtowe porty. Costa Brava jest miejscem w dużej mierze podporządkowanym zapotrzebowaniom turystów, dla których działa tam wszystko. Znajdują się tam najliczniej skupione pensjonaty, kempingi oraz hotele w Hiszpanii. Co tydzień odbywają się wielkie targi w przybrzeżnych miejscowościach, gdzie nie brakuje pamiątek, wyrobów skórzanych i odzieży. Codzienne targi natomiast obfitują w sezonowe warzywa i owoce, które można nabyć w cenie niższej niż w sklepie. Dodatkowym atutem targów jest też ich wyjątkowy koloryt. Stanowią one integralny element hiszpańskiej codzienności jako miejsce spotkań, wymiany najświeższych plotek oraz obserwacji ruchu na straganach.
Wybrzeże Costa del Maresme rozpościera się od Lloret de Mar kierując się w stronę Barcelony. Ozdobione jest zapierającymi dech w piersiach szerokimi i czystymi plażami, na które co roku przybywają miliony turystów, szczególnie w okresie między majem a październikiem. Miasteczka takie jak Santa Susanna, Malgrat de Mar, Calella czy Pinda de Mar są obecnie sławne na skalę europejską. Ich baza turystyczna jest niesamowicie zróżnicowana – znajdziemy tam zarówno najbardziej luksusowe apartamenty w Hiszpanii, jak i liczne tanie campingi. Przy wyborze miejsca urlopowego, znaczącą zaletą wybrzeża Maresme jest wygodne i szybkie bezpośrednie połączenie kolejowe z Barceloną.
 
Lloret de Mar to jeden z najbardziej znanych kurortów na Costa Brava. Obfituje w szeroką gamę restauracji, dyskotek, sklepów, klubów, lokali tanecznych, lunaparków i kasyn, dzięki czemu nikomu nie grozi nuda. Spacerowicze mają do swej dyspozycji urokliwą promenadę oraz liczne zabytki historyczne, takie jak pustelnia San Quice oraz XI-wieczny zamek usytuowany na skałach. Tętniące życiem Lloret stanowi Centrum Rozrywki Costa Brava.
 
Santa Susanna to nowy kurort, wyposażony w najnowocześniejsze hotele. Główny trakt spacerowy obfituje w mnogość barów, restauracji, dyskotek i sklepów. Każdego roku udaje się tam coraz więcej turystów, skuszonych szerokimi plażami, niesłychanie czystą i ciepłą wodą oraz wspaniałą gościnnością Katalończyków.
 
Calella jest kurortem ulokowanym w odległości 40 km na północ od stolicy Katalonii. Może się poszczycić szeroką plażą, na której nie brak kafejek plażowych. Ci z odwiedzających, którzy chcą się schronić przed tłokiem plażowiczów, mogą udać się do zachwycających małych zatoczek skalnych. Calella to świetne miejsce na zapadający w pamięć urlop, jako że w licznych jego barach, kawiarniach, sklepach i restauracjach nikt nie narzeka na nudę.
 
ZAKOCHAJ SIĘ W HISZPANII!
Oszałamiający błękit morza, przyjemne słońce, ujmująca gościnność i rozgrzewający południowy temperament… To właśnie Hiszpania! To wielobarwne państwo wciąż zaskakuje i pasjonuje swą różnorodnością. Tu powstały słynne dzieła Salvadora Dali, Velazqueza, El Greco, Picassa i Gaudiego. W tym kraju umiejscowiona została akcja powieści o Don Kichocie i Sancho Pansie. Obfituje on zarówno w bogactwa naturalne, jak i te stworzone przez człowieka w postaci sztuki, architektury i kultury. Wysokie Pireneje oddzielają od Francji Katalonię, która jest integralnym, a zarazem niezależnym regionem Hiszpanii. Jego mieszkańcy mają swój własny język, jak również odrębną historię oraz dziedzictwo kulturowe. Należy on do najbardziej interesujących zakątków Europy, m.in. dzięki swemu dzikiemu wybrzeżu Costa Brava, połyskującym złociście piaskom Costa Dorada oraz jednemu z największych i najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich miast – Barcelonie, która stanowi stolicę Katalonii. To tam można wciąż podziwiać twórczość Gaudiego i przejść się wzdłuż wąskich uliczek Barri Gotic, tłumnie odwiedzanymi przez turystów. W przestrzeni zaledwie 60 km możemy znaleźć skaliste wybrzeże Costa Brava, gdzie nie brakuje zarówno imponujących rozmiarem kurortów, jak i spokojnych, niby zapomnianych malowniczych miasteczek.
 
Oferowane przez nas wczasy w Hiszpanii zapewniają niezapomnianą zabawę, przygodę oraz komfortowy wypoczynek wszystkim uczestnikom. Dla tych z Państwa, którzy cenią sobie wrażenia duchowe, przygotowaliśmy szereg wycieczek fakultatywnych, pozwalających lepiej poznać tą urzekającą część Półwyspu Iberyjskiego.

OPIS WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH:
CZARUJĄCA BARCELONA I GRAJĄCE FONTANNY
Zapraszamy do Barcelony, to spotkanie z jednym z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miast świata, które daje świadectwo katalońskiej ekonomicznej prężności i artystycznego geniuszu. W trakcie wycieczki zobaczymy jej najbardziej charakterystyczne miejsca i zabytki. Bazylika Sagrada Familia – symbol Barcelony, kamienice Casa Batllo i Casa Mila – dzieła Antonio Gaudiego. Odwiedzimy Wzgórze Montjuic, gdzie znajdują się obiekty olimpijskie, tereny Expo 1929, tarasy widokowe, z których roztacza się rozległa panorama na całą niemal Barcelonę. Dla fanów piłkarskich przygotowaliśmy wizytę na stadionie Camp Nou (płatne dodatkowo). Na najbarwniejszym w Hiszpanii bulwarze „las Ramblas” można będzie zakosztować klimatu centrum miasta, a stamtąd już „dwa kroki” do Dzielnicy Gotyckiej. W czasie wolnym, dla osób chętnych, istnieje możliwość pójścia do imponującego Oceanarium z podwodnym tunelem i m.in. rekinami (płatne dodatkowo). Wspaniałym zakończeniem wizyty w Barcelonie będzie niezapomniany spektakl grających fontann na Placu Hiszpańskim - światło, muzyka i dźwięk. Tańczące w rytm muzyki strumienie wody mogą przybierać nieskończoną ilość form i kolorów. Cena wycieczki: ok. 43 EUR
MAGICZNE GÓRY MONTSERRAT I SANKTURIUM CZARNEJ MADONNY
Góry Montserrat stanowią jedna z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Zachwycają one niespotykanymi, majestatycznymi formacjami skalnymi, wyrzeźbionymi przez wiatr i wodę. Już podczas dojazdu towarzyszyć będą Państwu niezapomniane widoki. Wśród tamtejszych skał jest
imponująco położony benedyktyński klasztor, gdzie działa najstarszy chór chłopięcy w Europie – Escolania. Przy nim piękna bazylika i sanktuarium „Morenety” – Czarnej Madonny, Patronki Katalonii. Dotkniecie Morenety ma zapewniać spełnienie życzeń i próśb. W Montserrat poprowadzone są wygodne ścieżki spacerowe, jedna z nich prowadzi do krzyża „św. Michała” – to najlepszy punkt widokowy w całym Montserrat, skąd podziwiać można fantastyczną panoramę na dolinę rzeki, skały, bazylikę i klasztor. Dodatkowe atrakcje to: kolejki górskie, audiowizualny spektakl przybliżający historię i funkcjonowanie zakonu benedyktynów, degustacja likierów benedyktyńskich, stragany z regionalnym produktami, sklepiki z pamiątkami. Cena wycieczki: ok. 41 EUR
SZLAKIEM PRZYRODY COSTA BRAVA I ŚREDNIOWIECZNA TOSSA DE MAR
Celem wycieczki jest pokazanie Państwu najpiękniejszych i najciekawszych zakątków wybrzeża Costa Brava, które uważa się za najpiękniejsze w całej Hiszpanii. Podczas przyjemnego rejsu statkiem będziecie mogli Państwo podziwiać cudowną przyrodę urwistego katalońskiego wybrzeża. Statek (niektóre mają szklane dno) zabierze Was do Tossa de Mar, prawdziwej „perełki” Costa Brava. Przepięknie położona, zachwyca każdego kto tu zawita. Nie dziwi, że otoczona średniowiecznymi murami obronnymi Starówka, należy do najpiękniejszych miasteczek śródziemnomorskich. Wąskie, ukwiecone i romantyczne uliczki, w które „wpada” łagodząca upał bryza, białe kamieniczki dawnych rybaków, urocze kawiarenki i restauracje z tradycyjna kuchnią, nadają Tossie niezwykłą - pocztówkowy urodę. Znajdzie się też chwila czasu na odpoczynek na plaży. To obowiązkowa wycieczka na którą nie można zapomnieć stroju kąpielowego i aparatu lub kamery. Cena rejsu: ok. 31 EUR
WIELOKULTUROWA GIRONA i ŚWIAT SALWADORA DALI
Girona oraz miasto urodzenia Salwadora Dali – Figueres, uchodzą za najbardziej katalońskie miejsca regionu. Girona założona przez Rzymian, w średniowieczu ważny ośrodek arabski, a wreszcie słynące z tolerancji miasto trzech kultur: arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Łaźnie arabskie, dzielnica żydowska - najlepiej zachowana w Hiszpanii, mury obronne, średniowieczna starówka z liczne mosty i kolorowe kamieniczki nadają jedyny w swoim rodzaju klimat temu miastu. Drugą część wycieczki wypełni wizyta Figueres, w słynnym Teatro-Museo Dali (wstęp w cenie). Jedyne w swoim rodzaju i najdziwaczniejsze muzeum świata stworzone przez samego Salwadora Dali. Pobyt w muzeum jest podróżą w świat fantazji, iluzji i abstrakcji. Cena wycieczki: ok. 47 EUR
ŚRENIONIWIECZNA KATALONIA: RUPIT, BESALU i TYPOWY OBIAD
To wycieczka do serca średniowiecznej Katalonii - dwie „perły” średniowiecza, które przeniosą Was o kilkaset lat wstecz. W Rupit uliczki z litej bazaltowej skały, wiszący na linach most nad niewielkim kanionem, domy wkomponowane w pionowe skały, drewniane balkony i okiennice. Besalu – doskonale zachowany układ średniowiecznego miasteczka, oryginalne kamieniczki, kościoły, place i brukowane wąskie uliczki. Niekwestionowanym symbolem Besalu jest doskonale zachowany, ufortyfikowany most z XI w. który bronił dostępu do miasta i na którym pobierano opłaty od kupców. Dodatkową atrakcją wycieczki jest typowy kataloński obiad w pięknie położonej regionalnej restauracji. To także po części wyprawa geologiczna, bowiem trasa wycieczki wiedzie przez strefę dawno wygasłych wulkanów. Do dziś zachowały się jednak wzgórza o ewidentnym kształcie stożków wulkanicznych. Cena wycieczki: ok. 49 EUR
ANDORRA
Andorra to jedno z kilku miniaturowych państewek Europy. Jest fantastycznie położona w śródgórskich dolinach otoczonych dziewiczymi szczytami Pirenejów. To połączenie nieskazitelnej górskiej przyrody, wspaniałych warunków do uprawiania turystyki, romańskich kościółków i wielkiej strefy wolnocłowej. Podróż do Andory to także możliwość zapoznania się z całym przekrojem zmieniającego się krajobrazu i środowiska Katalonii, od morza, przez interior po wysokie i majestatyczne góry. Wycieczkę tę docenią wszyscy miłośnicy pięknych widoków, którzy z pewnością nie wzgardzą wizytą w tutejszych sklepach. (na wyjazd do Andory konieczne jest zabranie dowodu tożsamości). Cena wycieczki: ok. 60 EUR
WIECZÓR HISZPAŃSKI - FLAMENCO
Muzyka i taniec Flamenco jest nieodłącznym elementem kultury Hiszpanii, którego brzmienie natychmiast kojarzy się z tym pięknym krajem. Flamenco to muzyka odzwierciedlająca wielkie emocje: od szczęścia, radości i miłości po tęsknotę, smutek i zdradę. Zapraszamy Państwa do nowoczesnej sali kasyna lub do tradycyjnej, wiejskiej posiadłości katalońskiej na pełen atrakcji wieczór z gitarą, śpiewem i tańcami hiszpańskimi. Cudowny, pełen ekspresji show flamenco w szampańskiej atmosferze z najlepszymi hiszpańskimi artystami to niesamowite wrażenia i cudowna zabawa. Spektaklowi najczęściej towarzyszy krótki koncert hiszpańskiej muzyki gitarowej. Poczęstunek szampanem lub sangrią wliczony w cenę. Cena wycieczki: ok. 39 EUR
PORT AVENTURA
To ogromny park tematyczny i wesołe miasteczko. Podzielony na kilka stref geograficznych, odzwierciedlających roślinnością, architekturą, strojami i wystrojem takich krain jak: Morze Śródziemne, Polinezja, Chiny, Meksyk, Dziki Zachód. Przygotowane tu atrakcje zaspokoją gusta wszystkich, od najmłodszych do najstarszych gości. Będą to zarówno ciekawe pokazy artystyczne jak i bardziej lub mniej „zwariowane” karuzele, górskie kolejki, spływy pontonami itd… najsłynniejszą atrakcją Port Aventura jest niewątpliwie „Dragon Khan” najszybszy w Europie rollercoster. W szczycie sezonu letniego przygotowany jest specjalny program nocny. Cena wycieczki: ok. 65 EUR
MARINELAND
Wspaniałe delfinarium wraz z kompleksem basenowym i zjeżdżalniami. Mini zoo z parkiem zabaw dla dzieci gwarantuje przyjemny i pełen wrażeń dzień. Kilka razy dziennie odbywają się zachwycające występy delfinów i fok, także papug. Cena wycieczki: ok. 27 EUR
WATER WORLD
Największy na wybrzeżu park wodny, który zapewni wszystkim, niezależnie od wieku i płci, wspaniałą zabawę i emocjonujące przeżycia. Sztuczna fala, baseny z hydromasażami, większe i mniejsze zjeżdżalnie, na których zjeżdża się na pontonach, dętkach, czy pewnych częściach ciała, to tylko niektóre z licznych znajdujących się tam atrakcji. Cena wycieczki: ok. 30 EUR
NURKOWANIE Z AKWALUNGIEM
Pierwsze w życiu zejścia pod wodę z kompletnym sprzętem do nurkowania. Ten „chrzest podwodny” to jednodniowy kurs łączący teorię i praktykę – po niezbędnym przeszkoleniu i ćwiczeniach obędzie się podwodna 20-to minutowa wycieczka w magicznym, podwodnym, świecie Morza Śródziemnego. Cena wycieczki: ok. 32 EUR
 
Uwaga!
Zamieszczone powyżej opisy oraz ceny wycieczek lokalnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej, dotyczą oferty wczasowej Biura Podróży ORLANDO TRAVEL SP. z o.o. w Hiszpanii – katalog LATO 2016. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane,
zależne to będzie od ilości chętnych. Pełny wykaz dostępnych atrakcji lokalnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych rezydentów.


Orlando Travel - współpracujemy tylko z najlepszymi!