WYSZUKIWARKA WAKACJI

WYCIECZKI Z BONEM TURYSTYCZNYM

WAKACJE W POLSCE

Z MODLITWĄ PRZEZ POLSKĘ I ŚWIAT

KSIĘŻÓWKA - nocleg w Zakopanem

Orlando Travel

Ferrara - Wielka rodzina d'Este i Lukrecja Borgia

Na samym początku dla wszystkich niezorientowanych… Ferrara to nie Ferrari, i choć jedno i drugie słowo ma bliźniaczy wydźwięk, to różnica jest zasadnicza i Ferrara z Ferrari wspólnego nic nie ma ;)

Ferrara to stare miasto w północnych Włoszech, którego historia sięga wczesnego średniowiecza, ale najważniejszy dla niej okres zaczął się w XIV wieku, po przejęciu władzy przez ród d’Este, który był jednym z najstarszych rodów włoskich, ale także uznawany za jeden z najpotężniejszych rodów europejskich tamtych czasów.


Ferrara - Wielka rodzina d'Este i Lukrecja Borgia
Ferrara - Kościół San Cristoforo alla Certosa

Władcy Ferrary rozwinęli ją i rozbudowali w modnym, renesansowym stylu. Wspierali również rozwój nauki i sztuki. Do dziś dumne miasto wspomina swojego wielkiego studenta, który właśnie tu zainteresował się astronomią – Kopernika, albo studenta o nazwisku Paracelsus – ojca współczesnej medycyny.

Ale chyba najbardziej rozpoznawalną postacią związaną z Ferrarą jest Lukrecja Borgia. Na świat przyszła w nietypowej rodzinie, a jej życie było wyjątkowo zdominowane przez mężczyzn.

Była córką kardynała Rodrigo Borgii – późniejszego papieża Aleksandra VI, oraz jego kochanki – Vannozzy Catanei, a jej bratem był okrutny książę Cezar. Jej trzy małżeństwa to zaaranżowane układy polityczne. Ostatnim mężem Lukrecji został Alfons d’Este i ten mariaż związał Lukrecję aż do śmierci z Ferrarą.

Obraz Bartolomea Veneto przedstawiający prawdopodobnie Lukrecję Borgię

Lukrecja Borgia przeszła do wielkiej historii dzięki pikantnym legendom i jej rzekomym nieobyczajnym życiu - zasłynęła jako rozpustnica, manipulatorka i trucicielka. Najprawdopodobniej złą sławę, którą historia okryła Lukrecję, kobieta zawdzięcza swojemu bratu i ojcu, którzy wykorzystywali ją, aby załatiwać swoje interesy.

Jednak tak naprawdę Lukrecja Borgia była zwykłą, potrzebującą miłości kobietą, dla której najważniejsza była rodzina. Była osobą o dobrym, niewinnym sercu, niezwykle pobożną i silną. W Ferrarze cieszyła się sympatią, a z czasem opinią osoby pobożnej i szczodrej.

Powszechnie doceniano jej mądrość i delikatność rządów. Szanował ją za to nie tylko małżonek, ale również lud miasta. Wstawiała się za oskarżonymi do tego stopnia, że objęła przewodnictwo nad komisją do spraw ułaskawień. Biednym rozdawała szczodrze jałmużnę, a żeby ich nakarmić, sprzedała swoje klejnoty.

Lukrecja codziennie chodziła na mszę, często spowiadała się, przyjmowała komunię i pokutowała nosząc włosienicę. Mimo zachowania pobożności, nie zadręczała się, a cieszyła życiem, miłością, poezją. W Ferrarze organizowała spotkania z poetami, doceniała i uwielbiała baśniowe opowieści. Te ziemskie pasje leczyły ją z bólu i rozpaczy, które nosiła w sercu z powodu złego i rozwiązłego życia swojego ojca i brata.


Obraz „Puchar wina z Cezarem Borgią” Johna Colliera. Lukrecja z ojcem-papieżem i bratem.

Niestety do dziś zła sława Lukrecji ciągnie się za nią i za całą jej rodziną. Dziewczyna nadal czeka na swoją rehabilitację.

Wybierając się do Włoch warto odwiedzić Ferrarę, poznać jej niewyjaśnione historie, poznać prawdziwe życie bohaterów tego miasta, udać się na romantyczny spacer renesansowymi zaułkami do katedry św. Jerzego, zobaczyć zamek otoczony fosągetto 
żydowskie oraz galerię związaną z legendarnym, renesansowym dworem rodu d’Este.


Zapraszamy do Włoch!

 Ferrara
Ferrara
 
Ferrara - Castello Estense
Ferrara - Castello Estense
 
Ferrara - Katedra św. Jerzego

 Ferrara - Via Mazzini
Ferrara - Via Mazzini

WYSZUKIWARKA WAKACJI

WYCIECZKI Z BONEM TURYSTYCZNYM

WAKACJE W POLSCE

Z MODLITWĄ PRZEZ POLSKĘ I ŚWIAT

KSIĘŻÓWKA - nocleg w Zakopanem

pusty